Fotografia pejzażowa z „płonącym” rowerem – dowiedz się, jak wykonać to efektowne zdjęcie oraz na czym polega technika malowania światłem.
Do wykonania tego zdjęcia wykorzystano właściwości bardzo długich czasów naświetlania, statyw i technikę malowania światłem.
Techniki tej uczymy także na naszych kursach fotografii.
Przyglądając się powyższemu ujęciu, zauważymy, że większa część fotografii wygląda zwyczajnie – ot, krajobraz uwieczniony wieczorową porą. Jedyny zaskakujący element, to intrygujące światło wokół roweru – efekt ten spotęgowany jeszcze został przez odbicie w wodzie. Jak robi się takie zdjęcia?
Fotografie, na których widać efekty świetlne podobne to tego przedstawionego wyżej, wykonywane są za pomocą techniki malowania światłem. Polega ona na wykonaniu zdjęcia za pomocą aparatu ustawionego na statywie z wykorzystaniem bardzo długich czasów otwarcia migawki. Podczas naświetlania ujęcia malujemy dodatkowo wybrany kształt za pomocą np. latarki skierowanej w stronę obiektywu – w tym wypadku, zamiast latarki wykorzystano światło zimnych ogni. Musimy się przy tym przemieszczać, aby nasza sylwetka nie zdążyła zarejestrować się w kadrze.
Malowanie światłem wykonujemy na długich czasach naświetlaniach, np. w trybie preselekcji czasu (tryb S/Tv). Długość ekspozycji zależy od czasu potrzebnego nam do narysowania wybranego kształtu – zazwyczaj wystarcza na to 30 sekund. Dłuższą ekspozycję uzyskamy wyłącznie w trybie M (tzw. bulb). W trakcie naświetlania nie można poruszyć aparatem, więc umieszczamy go na statywie lub innym stabilnym podłożu. Czas na dobiegnięcie z latarką do roweru zyskamy dzięki 10 sekundowemu opóźnieniu samowyzwalacza.
Takie zdjęcia najłatwiej robić w ciemnych pomieszczeniach albo nocą w plenerze. Można też – jak na przykładowym zdjęciu – wykorzystać tzw. magiczną godzinę, czyli porę po zachodzie słońca, a jeszcze przed zapadnięciem nocy. Efekt nietypowej perspektywy uzyskamy ustawiając aparat nisko nad ziemią.
Podsumowując, tego typu zdjęcie możemy wykonać za pomocą trybu preselekcji czasu (S lub Tv – w Canonie), ustawiając czas naświetlania na 30 s. W prostych aparatach, podobne możliwości uzyskamy za pomocą sceny Pejzaż nocny (czas na wykonanie rysunku będzie jednak znacznie krótszy). Wybieramy niską czułość, np. 100 ISO i… wyłączamy stabilizację obrazu. Aparat ustawiamy na statywie i wyzwalamy go za pomocą pilota lub samowyzwalacza. Następnie poruszamy światłem (np. latarką, zimnymi ogniami itp.) malując wymyślony kształt, świecąc w stronę aparatu. Gotowe!
Tekst: Robert Wyłupek
Zdjęcie: Shutterstock.com